City break la Pisa, Florenta si Cinque Terre #1

Descoperă alături de noi farmecul Toscanei, într-o călătorie care îmbină orașe încărcate de istorie, capodopere ale Renașterii, peisajele spectaculoase din Cinque Terre
EARLY BOOKING: Reducere 200 de lei la înscriere până la data de 29 iulie 2026.

Tariful este calculat pe baza prețului actual al biletului de avion. Pe măsură ce tariful biletului de avion crește, prețul excursiei va fi actualizat.

Preț:
2790 Lei
2990 Lei
vineri, 13 noiembrie 2026
luni, 16 noiembrie 2026
Early Booking pret dinamic
0 locuri disponibile
Dificultate

Te invităm într-o călătorie de patru zile prin inima Toscanei, acolo unde istoria, arta și peisajele spectaculoase se întâlnesc la fiecare pas. De la emblematicul Turn Înclinat din Pisa și comorile Renașterii din Florența, până la satele colorate din Cinque Terre, această excursie este combinația perfectă între cultură, relaxare și experiențe autentice italiene.

Nu uita să urmărești pagina noastră de Facebook sau de Instagram pentru a vedea imagini din trasee, destinații și alte aventuri de grup.

Te rugăm să ai în vedere faptul că, în funcție de anumite aspecte organizatorice, structura excursiei, traseul sau ordinea activităților se mai pot modifica.

Itinerariu

Ziua 1
vineri, 13 noiembrie

Ne dăm întâlnire pe Aeroportul Otopeni la ora 11:30, unde facem cunoștință și ne pregătim pentru o nouă aventură în inima Toscanei. După formalitățile de check-in, controlul de securitate și îmbarcare, decolăm cu destinația Pisa.

Aterizăm în cursul după-amiezii și ne îndreptăm către hotel. Dacă camerele sunt pregătite, ne cazăm, iar dacă nu, lăsăm bagajele și profităm de timpul liber pentru o pauză de prânz.

După-amiază pornim spre centrul istoric al orașului, unde descoperim cele mai cunoscute atracții ale Pisei.

Prima oprire este la celebrul Turn Înclinat din Pisa, unul dintre cele mai recunoscute monumente din lume și simbolul orașului.

Continuăm în Campo dei Miracoli, impresionantul ansamblu monumental inclus în patrimoniul UNESCO, unde admirăm arhitectura spectaculoasă a Catedralei și atmosfera unuia dintre cele mai vizitate locuri din Italia.

Ne îndreptăm apoi către eleganta Biserică Santa Maria della Spina, o adevărată bijuterie gotică ridicată pe malul râului Arno, renumită pentru detaliile sale arhitecturale.

După vizită, ne bucurăm de o cină în centrul orașului și de atmosfera relaxată a Toscanei, iar spre seară revenim la hotel pentru odihnă.

Ziua 2
sâmbătă, 14 noiembrie

După micul dejun, plecam intr-o excursie optionala către Florența, unul dintre cele mai frumoase orașe ale Italiei și locul de naștere al Renașterii.

Ajunși în Florența, începem un tur pietonal prin centrul istoric.

Prima oprire este la impresionanta Catedrală Santa Maria del Fiore, dominată de spectaculoasa cupolă proiectată de Brunelleschi, una dintre cele mai importante realizări arhitecturale ale lumii.

Continuăm cu Galleria dell'Accademia, unde admirăm celebra statuie David a lui Michelangelo, una dintre capodoperele sculpturii universale.

Ajungem apoi în Piazza della Signoria, centrul vieții politice și culturale a orașului, unde vizităm elegantul Palazzo Vecchio, simbol al Florenței medievale.

Ne continuăm plimbarea spre celebrul Ponte Vecchio, cel mai vechi pod al orașului, cunoscut pentru magazinele sale tradiționale și priveliștile superbe asupra râului Arno.

După vizite, avem timp liber pentru prânz și pentru a descoperi atmosfera piețelor și străduțelor florentine. Este ocazia perfectă să savurăm preparatele tradiționale toscane, o înghețată artizanală sau o cafea italiană într-una dintre piețele pline de viață.

Spre seară revenim la hotel în Pisa, apoi ne regrupam pentru a iesi pentru o cina delicioasa si un pahar de prosseco.

Ziua 3
duminică, 15 noiembrie

După micul dejun, pornim spre gară și călătorim către La Spezia, poarta de intrare către spectaculoasa regiune Cinque Terre.

De aici continuăm cu trenul către primul dintre cele trei sate pe care le vom descoperi astăzi.

Prima oprire este în Riomaggiore, un sat pitoresc cu case colorate construite pe stânci abrupte. Ne plimbăm prin port, admirăm marina și ajungem la unul dintre cele mai frumoase puncte de belvedere asupra coastei Liguriei.

Continuăm spre Manarola, considerat de mulți cel mai fotogenic sat din Cinque Terre. Aici ne bucurăm de pauza de prânz, apoi parcurgem promenada către Punta Bonfiglio, locul care oferă una dintre cele mai spectaculoase panorame asupra satului și a mării.

După-amiază ajungem în fermecătorul Vernazza, renumit pentru portul său natural și atmosfera autentică. Ne plimbăm prin Piazza Marconi, admirăm Castelul Doria (opțional), iar cei care doresc pot urca câteva minute pe poteca spre Monterosso pentru una dintre cele mai cunoscute panorame din întreaga regiune.

Spre seară revenim la La Spezia și apoi la Pisa. Încheiem ziua cu o cină și timp liber pentru ultimele cumpărături sau o plimbare prin centrul orașului.

Ziua 4
luni, 16 noiembrie

După micul dejun, eliberăm camerele și lăsăm bagajele la hotel.

Profităm de ultimele ore petrecute în Pisa pentru o plimbare prin centrul orașului și pentru ultimele cumpărături sau suveniruri, bucurându-ne încă o dată de atmosfera relaxată a Toscanei.

La prânz revenim la hotel pentru recuperarea bagajelor, apoi ne îndreptăm către aeroport.

Efectuăm formalitățile de check-in și securitate, după care ne îmbarcăm pentru zborul spre București.

Ne luăm rămas-bun de la Italia, păstrând amintirea unor zile pline de istorie, artă, peisaje spectaculoase și experiențe autentice.

Aterizăm pe Aeroportul Otopeni, in jurul orei 19 :30 încheind astfel o excursie memorabilă prin Toscana și fermecătoarele sate din Cinque Terre.

Bine de știut

La excursiile cu avionul, pentru a confirma locul, avem nevoie de o poză/scan după actul de identitate cu care intenționezi să călătorești. Poza se poate trimite la adresa contact@haisasocializam.ro după înscriere. Este necesar ca actul de identitate să fie trimis în maximum 24 de ore de la înscriere pentru a vă putea garanta prețul.

Prețul excursiei se poate majora în funcție de evoluția prețului biletului de avion sau alte aspecte organizatorice, însă pentru tine se va păstra tariful de la momentul comenzii.

MONEDA LOCALĂ:

Plățile în Italia se fac în Euro. Vă recomandăm să schimbați Euro din București, întrucât timpul nu ne permite să facem opriri pentru a retrage bani din bancomat/schimb valutar.

Ghidul va strânge banii pentru taxele de intrare la obiective.

ACTE NECESARE:

Cetățenii români nu au nevoie de viză pentru a călători în Italia. Intrarea în Italia este permisă cu pașaportul sau cartea de identitate în curs de valabilitate.

Minori

Copiii sub 14 ani au nevoie de PAȘAPORT și NU pot părăsi România în baza Certificatului de Naștere.

Minorii care nu călătoresc însoțiți de ambii părinți trebuie să prezinte la vamă documentele din care să rezulte acordul unuia dintre părinți sau al ambilor părinți, după caz. Pentru o mai mare operativitate este bine să aveți și o fotocopie a documentelor ce poate fi oprită la vamă.

În cazul în care copiii nu sunt însoțiți de niciunul dintre părinți, adultul care îi însoțește va prezenta și Certificat de cazier judiciar.

Pentru toate informațiile, recomandăm consultarea website-ului Poliției de Frontieră.

Pentru toate informațiile actualizate, recomandăm consultarea website-ului Ministerului Afacerilor Externe.

ASIGURĂRI:

Pentru protecție suplimentară, îți recomandăm încheierea unei asigurări storno în cel mult 3 zile lucrătoare de la finalizarea comenzii.

Condiție fizică & echipament

Dificultate

Această excursie se adresează persoanelor active și este contraindicată celor care suferă de afecțiuni medicale ce i-ar putea împiedica participarea la activități în deplină siguranță.

De asemenea, copiii cu vârste peste 7 ani sunt bineveniți dacă reușesc să se adapteze cerințelor grupului (mers alert, multe obiective vizitate într-o singură zi etc.).

Dacă există participanți care generează tensiuni sau creează o atmosferă neplăcută, ne rezervăm dreptul de a le interzice participarea la evenimente viitoare.

Traseul către obiectivele turistice va fi parcurs cu autocarul, cu trenul și pe jos.

ECHIPAMENT NECESAR: pantofi sport, haine lejere corespunzătoare condițiilor meteo și rucsac.

PAUZĂ DE MASĂ: Îți recomandăm să ai la tine apă pentru o bună hidratare și câteva gustări pentru pauzele de pe traseu, precum sandwich-uri, fructe sau alte alimente ușor de transportat.

Cazare

Ne vom caza în camere de două locuri cu mic dejun la Hotel Republica Marinara Pisa⭐⭐⭐⭐ sau similar, în camere de două locuri (cu paturi twin sau pat matrimonial).

În anumite situații hotelul se poate schimba față de cel inițial cu unul similar.

Fiind o excursie de grup, alocarea camerelor va fi realizată aleatoriu de către hotel. Astfel, nu putem garanta același tip de camere pentru toți participanții sau anumite preferințe specifice (ex: balcon, etaj superior/inferior, o vedere anume etc.).

Pentru acest eveniment există și posibilitatea cazării în camere single (cu plata unui supliment). Dacă ești interesat(ă), te rugăm să ne contactezi, deoarece locurile sunt limitate.

Locurile în camere se vor ocupa în ordinea achitării avansului. Pentru asta este necesară înscrierea în tabelul de cazare publicat în grupul de Facebook dedicat acestei excursii. Nu ne asumăm răspunderea pentru persoanele care au achitat, dar nu au accesat tabelul în timp util pentru a-și ocupa locul dorit (în cameră cu paturi twin sau cu pat matrimonial).

Însă nu vă faceți griji! Noi vom face alocarea în camere astfel încât într-o cameră să fie persoane de același sex, dacă nu se cunosc sau nu ne cer altfel în mod explicit.

Dacă doriți informații suplimentare despre persoana cu care veți împărți camera, ne puteți contacta și vă furnizăm toate informațiile cu mare drag.

Ghid

Richard Fechet
Richard Fechet

Ghidul planificat pentru această excursie este Richard Fechet

În cazul în care din motive obiective, ghidul nu mai poate participa, acesta va fi înlocuit de un alt ghid din echipă

Important

  • obiectivul principal al excursiei este acela de socializare și nu turistic;
  • excursia se organizează cu minimum 20 de participanți;
  • este obligatoriu ca minorii să fie însoțiți de un adult pe toată durata evenimentului;
  • ultimele detalii ale excursiei vor fi postate în ultima săptămână înainte de excursie în grupul de Facebook dedicat (link-ul grupului îl primești pe SMS și pe e-mail);
  • excursia se organizează indiferent de condițiile meteo, cât timp nu este pusă în pericol siguranța participanților;
  • agenția își rezervă dreptul să modifice structura excursiei, traseul sau ordinea activităților, iar deciziile luate de organizatori vor avea în vedere siguranța participanților, dar și atingerea obiectivelor propuse;
  • locurile în autocar se ocupă aleatoriu, indiferent de data comenzii, și se păstrează până la finalul excursiei;
  • în cazul în care excursia va fi anulată, persoanele care s-au înscris vor fi anunțate cu cel puțin 2 zile înainte;
  • pentru situații speciale ne poți contacta pe Whatsapp , pe pagina de Facebook , pe e-mail la contact@haisasocializam.ro sau telefonic în timpul programului de luni până vineri între orele 09:00–17:30 la nr. 0748.657.791 ;
  • datele prezentei excursii se completează cu cele din Contractul cadru ;
  • licența de turism și atestatele ghizilor pot fi verificate accesând http://turism.gov.ro/web/autorizare-turism/ .

Înscriere

Înscrierea se face prin achitarea integrală a excursiei, în limita locurilor disponibile, sau prin plata unui avans.

Plata cu cardul este posibilă doar la plata integrală a excursiei.

Folosind metodele de plată „Transfer Bancar direct” sau „Plată cu numerar la o sucursală Libra Bank” puteți achita în rate:

Pentru cei înscriși până la data de 29 iulie (au prins reducerea de Early Booking):

  • 690 RON/persoană, avans la înscriere
  • 1000 RON/persoană, până la 15 septembrie
  • 1100 RON/persoană, până la 5 octombrie

Pentru cei înscriși după data de 29 iulie:

  • 690 RON/persoană, avans la înscriere
  • 1000 RON/persoană, până la 15 septembrie
  • 1300 RON/persoană, până la 5 octombrie

Sumele plătite în avans se pierd în cazul în care se renunță la rezervare sau nu sunt respectate termenele de plată.

Prețul include

  • Transport cu avionul București - Pisa✈
  • Transport cu avionul Pisa- București ✈
  • Bagaj mic de mână  (maxim: 40x20x30 cm și maxim 8kg)
  • 3 nopți de cazare în camere de 2 locuri la Hotel Republica Marinara Pisa⭐⭐⭐⭐ sau similar
  • 3 x mic dejun
  • Ghid național/însoțitor de grup autorizat de Ministerul Turismului
  • Puncte bonus în conformitate cu Regulamentul
  • O surpriză din partea organizatorilor pentru participanții care sunt pentru prima dată într-o excursie organizată de Hai să socializăm!

Notă: Locurile în avion sunt alocate automat de compania aeriană și pot fi diferite chiar și pentru persoanele din aceeași rezervare. Alocarea locurilor nu se află în controlul organizatorului.

Prețul nu include

Supliment cameră single: 760 lei/persoană (opțional, în limita disponibilității).

  • Transfer cu autocar privat aeroport – hotel (dus-întors): 20 euro/persoană
  • Tur ghidat în Pisa, în limba engleză: 20 euro/persoană
  • Tips: 25 euro/persoană

Costurile de mai sus sunt suplimentare, nu opționale, și se achită în ziua evenimentului, în numerar.

  • Opțional: Taxă de vizitare la interior cu ghid local pentru Turnul din Pisa, Catedrala, Baptisteriul și Campo Santo (pachet): 30 euro/persoană
  • Opțional: Excursie de o zi la Florența: 40 euro/persoană
  • Opțional: Taxă de vizitare la interior cu ghid local pentru Cathedral of Santa Maria del Fiore (Duomo) & Brunelleschi’s Dome: 35 euro/persoană
  • Opțional: Taxă de vizitare la interior cu ghid local pentru Galleria dell’Accademia: 20 euro/persoană
  • Opțional: Taxă de vizitare la interior cu ghid local pentru Palazzo Vecchio: 15 euro/persoană
  • Opțional: Excursie de o zi la Cinque Terre: 50 euro/persoană
  • Prânz/cină (estimativ): 15–20 euro/persoană

Bagaj mare de mână (maxim 55 × 40 × 20 cm și maxim 10 kg): 360 lei/persoană.

Pentru această excursie considerăm că ne descurcăm cu bagaj de mână, în orice caz NU este necesar bagaj de cală.

Alte mese sau cheltuieli nespecificate ca fiind incluse la rubrica „Prețul evenimentului include” nu sunt incluse în preț.

Tarifele la obiective se pot modifica fără înștiințarea noastră.

Loc de întâlnire

Plecare: vineri, 13 noiembrie 2026, ora 11:30, Aeroportul Otopeni, zona Terminal Plecări

Întoarcere: luni, 16 noiembrie 2026, ora 19:30, aterizare pe Aeroportul Otopeni

Mijloc de transport: avion, Compania Wizzair

Orele de zbor se pot modifica independent de voința noastră, la inițiativa companiei aeriene.

Date disponibile

13 noiembrie 2026 - 16 noiembrie 2026
0 locuri disponibile
2.990,00 LEI

Evenimente similare

2590 Lei
2740 Lei

Plajă și distracție în Thassos – Grecia – loc în cameră renovată #19

sâmbătă, 1 august 2026
sâmbătă, 8 august 2026
Last Minute
4 locuri disponibile
Dificultate
260 Lei

O zi de relaxare pe malul Mării Negre (Plaja Corbu) #5

sâmbătă, 1 august 2026
5 locuri disponibile
Dificultate
260 Lei

1 zi în Bulgaria: Cascada Hotnitsa, Veliko Târnovo și Ivanovo #4

sâmbătă, 1 august 2026
2 locuri disponibile
Dificultate
1090 Lei

3 zile de plajă și relaxare la Nessebar, în Bulgaria #11

vineri, 7 august 2026
duminică, 9 august 2026
SOLD OUT
0 locuri disponibile
Dificultate

Întrebări frecvente

Cum se returnează contravaloarea unei excursii?

Banii se returnează prin transfer bancar, în contul participantului, în cazul în care plata s-a efectuat prin numerar sau prin transfer bancar. În acest caz, participantul trebuie să trimită la contact@haisasocializam.ro numărul contului bancar.

Banii se returnează direct în contul cardului atașat, în cazul în care comanda a fost achitată cu cardul.

Când și cum aflu ultimele detalii?

Pentru fiecare excursie se creează un grup privat pe Facebook la care au acces doar persoanele înscrise.

Linkul grupului este trimis automat pe e-mail și SMS, iar participanții trebuie să se înscrie în acesta.

Ultimele detalii despre eveniment se postează în grupul de Facebook începând cu aproximativ o săptămână înainte de data plecării.

Cum fac o rezervare?

Pentru a rezerva unul sau mai multe locuri, este necesar să accesezi evenimentul dorit, să apeși butonul de înscriere și să urmezi indicațiile.

Îți recomandăm să te autentifici / înregistrezi pe site înainte de plasarea comenzii, pentru a primi puncte bonus.

Cum plătesc?

În procesul de comandă, după introducerea datelor, este necesar să selectezi una dintre cele 3 modalități de plată:

  • Plată online cu cardul, fără comision (recomandat);
  • Transfer bancar prin Internet Banking sau ordin de plată (OP);
  • Plată cu numerar la orice sucursală Libra Bank, fără comision.

Ce se întâmplă dacă am achitat și nu mai pot participa la excursie?

În cazul în care ai achitat și nu mai poți participa la excursie, conform Contractului, ai următoarele variante:

  1. Îți poți exercita dreptul de retragere, de care poți beneficia după cum urmează:
    • la excursiile fără cazare, cu minimum 14 zile calendaristice înainte de data plecării;
    • la excursiile cu cazare, cu minimum 30 de zile calendaristice înainte de data plecării;
    • la excursiile cu avionul, cu minimum 45 de zile calendaristice înainte de data plecării, sub sancțiunea plății unei penalități egale cu valoarea avansului.

    Dreptul de retragere trebuie să fie exprimat neechivoc, cu informarea Agenției prin e-mail. În acest caz vei primi banii în maximum 14 zile de la data la care ne-ai informat cu privire la decizia de retragere.

  2. Poți cesiona contractul unei terțe persoane care îndeplinește toate condițiile aplicabile pachetului de servicii turistice contractat, cu obligația de a anunța Agenția prin e-mail, cu cel puțin 7 zile înainte de data plecării.

În cazul în care dreptul de retragere este exercitat cu mai puțin de 14 zile calendaristice înainte de data plecării, în cazul evenimentelor fără cazare, cu mai puțin de 30 de zile calendaristice înainte de data plecării, în cazul evenimentelor cu cazare, sau cu mai puțin de 45 de zile calendaristice înainte de data plecării, în cazul evenimentelor cu avionul, sumele de bani achitate către Agenție nu se returnează și nu pot fi folosite pentru alte excursii.

Pot plăti in ziua excursiei?

În cazuri excepționale se poate plăti și în ziua excursiei, în autocar, însă doar online cu cardul sau prin transfer bancar, cu asumarea riscului de a nu avea loc în cazul în care locurile au fost ocupate de alte persoane care au achitat înainte.

Locul se rezervă în momentul achitării excursiei sau a avansului, după caz.

Ce fel de persoane participă la evenimente?

În general, în cadrul evenimentelor noastre participă persoane cu vârsta cuprinsă între 25 și 45 de ani, foarte sociabile și cu chef de distracție. Mergem pe ideea că spiritul contează și nu vârsta, așa că am avut printre participanți persoane de la 23 la 83 de ani, alături de care ne-am simțit foarte bine.

Ce se întâmplă dacă se amână/anulează excursia?

În cazul în care se amână sau se anulează o excursie din orice motiv, există 3 posibilități de alocare a sumei achitate:

  1. În cazul amânării excursiei pentru o altă perioadă, suma achitată se poate aloca pentru evenimentul din acea perioadă, cu condiția achitării diferenței de bani în cazul în care prețul s-a modificat sau restituirii diferenței de bani în cazul în care prețul a scăzut;
  2. Contravaloarea achitată se poate folosi pentru achiziționarea altor excursii marca „Hai să socializăm!”, cu condiția achitării diferenței de bani în cazul în care prețul evenimentului dorit este mai mare sau restituirii diferenței de bani în cazul în care prețul evenimentului dorit este mai mic;
  3. Banii se pot recupera integral în termen de maximum 14 zile calendaristice, pentru returnarea contravalorii excursiei.

Cum anulez o comandă plasată dacă nu am efectuat plata?

Pentru anulare, intri în „Contul meu”, secțiunea „Comenzile mele” și apeși butonul „Anulează”, corespunzător comenzii pe care vrei să o anulezi.

Poți verifica dacă anularea s-a efectuat observând „Starea comenzii” și e-mailul de confirmare al anulării.

Pot plăti cu vouchere de vacanță?

Se pot plăti cu vouchere de vacanță (Sodexo, Up România, Edenred) doar excursiile organizate în România, cu minimum o noapte de cazare.

Pentru a achita cu vouchere, vă rugăm să luați legătura cu următoarea agenție de turism cu care colaborăm:
IVAS SERVICE SRL, Licență turism nr. 1439 (Program de luni până vineri: 10:00 – 16:30)
E-mail: ivas_service@yahoo.com
Telefon: 0372 935 790 sau 0726 565 674

Față de prețul afișat pe site-ul nostru, agenția de mai sus va percepe un adaos de 10%.